Ważność licencji SPL i wynikających z niej uprawnień


17 marca 2014

Jeśli pilot ma licencję, to sam jest zobowiązany do pilnowania warunków utrzymania jej ważności.

Pierwsza sprawa to oczywiście KWT – coroczna okresowa kontrola wiadomości teoretycznych.

Zgodnie Instrukcją szkolenia AP pkt. 4.1.3.19 Szef Wyszkolenia AR), może:
a) Zaliczyć ważność egzaminu KWT na podstawie zdanych egzaminów teoretycznych przed Lotniczą Komisją Egzaminacyjną.
b) Osobom posiadającym ważne licencje lub świadectwa kwalifikacji członka personelu lotniczego, zaliczyć w całości lub części egzamin KWT na podstawie zdanych egzaminów w innej certyfikowanej organizacji lub ośrodku szkolenia.
c) Osobom posiadającym ważne licencje lub świadectwa kwalifikacji członka personelu lotniczego, przedłużyć ważność KWT o 12miesięcy.

Minimalne warunki ubiegania się o przedłużenie KWT:  zaliczenie poprzedniego KWT  bez poprawek, wykonywanie lotów w poprzednim sezonie bez awarii i przesłanek, minimalny nalot w poprzednim sezonie 10h. (wymagania z Aeroklubu Gliwickiego)

Druga sprawa do ważność KTP czyli kontrola techniki pilotażu.

Trzecia sprawa to bieżąca praktyka – w okresie 24 miesięcy należy zgromadzić 5h nalotu samodzielnego oraz wykonać 15 samodzielnych startów (i lądowań :). W tym samym czasie należy wykonać dwa loty z instruktorem, w praktyce mogą to być właśnie wspomniane wyżej KTP.

Aby zachować uprawnienia do wykonywania dodatkowych startów (hol, wyciągarka, liny gumowe, samostart) należy w ciągu 24 miesięcy wykonać 5 samodzielnych startów każdego rodzaju (dla startu z lin gumowych są to 2 starty).

Aby zabrać na pokład pasażera, od momentu uzyskania licencji należy uzbierać 10h nalotu dowódczego lub 30 startów. Zgodę (lub nie) na lot z pasażerem wyraża właściciel statku powietrznego, który może zalecić dodatkowe loty sprawdzające.

Nie można oczywiście zapomnieć o ważności badań lekarskich.

(na podstawie rozporządzenia 1178)

 

Zobacz także:


2 Responses to “Ważność licencji SPL i wynikających z niej uprawnień”

  1. Łukasz pisze:

    W tym roku chciał bym podejść do egzaminu na licencję i nie ukrywam że Twój blog jest cennym źródłem informacji. Dzięki Ci za to ;)
    Pozdrawiam i życzę owocnego sezonu !

  2. Aga pisze:

    Cieszę się :) Życzę powodzenia na egzaminie! :)

Leave a Reply