A może loty szybowcem za wyciągarką?


24 września 2011

Po zakończonym kursie podstawowym szybowcowym za samolotem (AII) zaczęłam się na lotnisku dopytywać jak dalej mogę latać. No i wyszło, że owszem, mogę się dalej szkolić za samolotem, ale…. będę płaciła wg stawek dla obcych. Stawki zniżkowe są dla Zwyczajnych Członków Aeroklubu. Jak się okazuje, zostać takim członkiem można po 3 miesiącach od zakończenia kursu podstawowego. Do tego czasu obowiązują mnie pełne stawki, a to oznacza że 9-minutowy hol za samolotem na wysokość 300m będzie mnie kosztował 91 zł. To póki co ja podziękuję. :(((

Czułam się jakby ktoś mi zabrał część mnie, spoglądała tęsknie w niebo i kombinowałam, co by tu zrobić, aby jednak w tym sezonie jeszcze polatać.

Wizyta na lotnisku w Rybniku z zupełnie innej okazji i … eureka! Wyciągarka! Mały research i jak się okazuje – bez problemu mogę się doszkolić na wyciągrakę, co jest 3 razy tańsze. Yupi!

Tak więc dzisiaj o poranku rozpoczęłam przeszkolenie na inny rodzaj startu – wyciągarkę.

Pierwszy lot – wrażenia dość niezapomniane, wgniata w fotel, wszystko dzieje się tak szybko, parę sekund i już jesteśmy na 250 m. Lot za wyciągarką trwa 4 minuty. Parę wskazówek instruktora (jak się okazuje, taka zmiana instruktora i inne spojrzenie daje bardzo dużo) i kolejne elementy lotu wychodzą coraz lepiej.

Drugi lot – zaczynam sama pilotować podczas startu, jest to dużo łatwiejsze niż hol, sama też lecę po kręgu i ląduję.

Lot trzeci – trochę za wysoko jesteśmy przed trzecim zakrętem, tak więc odlatujemy dalej od lotniska, po czwartym mimo wszystko jesteśmy wysoko, więc instruktor robi ześlizg kierunkowy, natomiast ląduję ja.

Z powodu braku czasu zmykam z lotniska z rogalem na buzi, to było coś, czego mi było potrzeba :D

Czego się nauczyłam:

  • inaczej robić zakręty i nagle kulka jest w środku bez problemu! Coś, z czym się męczyłam przez całą podstawówkę nagle okazuje się proste.
  • przy lądowaniu nie dociągać drążka od razu przy przyziemieniu – to była przyczyna moich kangurów
  • przed załamaniem patrzeć dalej, aby zrobić je na odpowiedniej wysokości

Zobacz także:


Leave a Reply